Animacje dla dorosłych

Chociaż utarło się już, że filmy animowane to rozrywka przede wszystkim dla dzieci, to tak naprawdę również wielu dorosłych chętnie ogląda bajki i to niekoniecznie te przeznaczone dla dzieci. Obecnie powstają również filmy animowane ukierunkowane na starszych widzów, którzy mogą znaleźć w nich coś dla siebie. Poza tym warto wspomnieć o tym, iż bardzo znane również w Polsce są filmy anime, czyli animacje japońskie, które podbiły serca widzów na całym świecie. Jako przykład można tu podać swego czasu bardzo popularną historię wojownika, który zbierał smocze kule. Bajka, czy jak kto woli anime nie miała polskiego tytułu i naszym widzom była doskonale znana jako Dragon Ball. Oglądali ją nie tylko najmłodsi, ale również młodzież i część dorosłych, wszyscy z zapartym tchem śledzili losy młodego bohatera, patrzyli jak dorasta i radzi sobie z kolejnymi potworami. Historia ta wcale nie była banalna i choć wielu dorosłych uważało, że nie jest to dobra rozrywka dla dzieci to tak naprawdę można było się z tych animacji wiele nauczyć. Warto wspomnieć również o tym, że obecnie filmy animowane, choć z jednej strony tworzone są z myślą o maluchach to przekazują również treści, które bawią rodziców. Jednym z pierwszych współczesnych filmów, o których mowa był z pewnością Shrek, który wraz ze swoim przyjacielem Osłem, potrafił rozbawić nawet największego mruka. Po sukcesie zielonego potwora rozpoczęła się masowa produkcja filmów animowanych, wycelowanych zarówno w dorosłych jak i dzieci, jednak zdaje się, iż nic nie zdołało jeszcze powtórzyć jego sukcesu. Warto wspomnieć również o tym, iż historia o Ogrze doczekała się aż trzech pełnometrażowych kontynuacji, co jak wiadomo w dzisiejszych czasach nie zdarza się zbyt często. Warto wspomnieć również o tym, iż wielu dorosłych bardzo chętnie ogląda także animacje przeznaczone tylko dla dorosłych, można zaliczyć tu na pewno serial Happy Three Friends, dość brutalną animację, która swego czasu była bardzo modna wśród starszej młodzieży oraz dorosłych.

Animacje dla maluchów

W dzisiejszych czasach już nawet najmłodsze dzieci w wieku trzech czy czterech lat sadzane są przed szklanym ekranem. Jedna wpatrują się w niego chętnie i z zainteresowaniem, bowiem mogą poznawać świat, jakiego do tej pory nie widziały. Inne z kolei nie potrafią usiedzieć na miejscu dłużej niż kilka minut, dlatego też nie jest to dla nich najlepsze rozwiązanie strategiczne. Niemniej jednak, bez względu na to, ile uwagi nasze dzieci poświęcają bajce, która wyświetlana jest na ekranie telewizora, zawsze warto zadbać o to, by przedstawiała ona odpowiednie dla nich treści. I tak na przykład niektóre kanały telewizyjne jak mini mini przygotowują propozycje specjalnie dla najmłodszych, bajki jakie prezentują są ciepłe i kolorowe. Nie ma w nich zbędnej przemocy, treści są przyjazne dla maluchów i mają na celu przekazywanie pozytywnych treści. Warto wspomnieć również o tym, że rodzice powinni zdać się także na własną intuicję, w dzisiejszych czasach psychologowie wszem i wobec głoszą, co jest dobre dla dzieci, a czego powinny się one wystrzegać, jednak tak naprawdę to rodzic ma obowiązek, by określić co jest odpowiednie dla jego dziecka, a co nie. Chociaż w zabieganym życiu na co dzień nie mamy zbyt wiele czasu, by usiąść z dzieckiem i pooglądać z nim różne bajki, warto od czasu do czasu to uczynić, by mieć pewność, że treści pokazywane na ekranie są odpowiednie dla malucha. Jeśli chodzi z kolei o starsze dzieciaki, warto wiedzieć, że nie uchronimy ich przed pewnymi bajkami czy filmami, a im bardziej będziemy im czegoś zabraniać, tym bardziej będą się starać, by to zdobyć. Nie zapominajmy, iż dzieciaki doskonale znają się na Internecie, jeśli nawet nie zobaczą czegoś w swoim domu mogą to bez większego problemu uczynić u kolegów. Czasami warto zatem obejrzeć taki problematyczny film czy bajkę z dzieckiem, by móc wyjaśnić mu wszystkie kwestie, które budzą w nas wątpliwości. Może okazać się, iż takie rodzinne oglądanie stanie się wspaniałą okazją do wspólnego spędzania czasu i zacieśniania rodzinnych więzi.

Kategoria: Animacja, animacja filmowa, animacja komputerowa, animacja kulturowa. Data sobota, 29 października, 2011 godzina 23:11
Tagi: , , ,

Ulubione postacie animowane

Każde dziecko z pewnością ma swojego ulubionego bohatera z kreskówki, z którym może się utożsamić, albo który po prostu mu imponuje. Kiedyś były to Smerfy czy Gumisie, jednak w dzisiejszych czasach postacie animowane przeszły prawdziwą metamorfozę. Jaki jednak powinien być bohater, który zafascynuje wszystkich, a jednocześnie będzie w stanie wzbudzić sympatię widza? Trudno tu nakreślić jednolity obraz, niemniej jednak warto przyjrzeć się kilku najbardziej znanym postaciom, które poruszyły serca widzów. Takim ulubionym bohaterem może być z pewnością znany nieco starszym widzom Krecik, niby nic nie mówi, niby nic wielkiego nie robi, a jednak gdy patrzy na nas swoimi wielkimi, pełnymi wyrazu oczyma to po prostu trudno jest mu się oprzeć. Podobnie pszczółka Maja, która swego czasu miała wielu wiernych fanów, a i teraz niejeden dorosły ma sentyment do tej bohaterki. Miała w sobie ona coś radosnego, a jednocześnie naiwnego, co sprawiało, że była słodka i po prostu nie dało jej się nie lubić. Jeśli chodzi z kolei o współczesne animacje to nie sposób nie wspomnieć tu o Shreku, który jest brzydki, śmierdzący i nie odznacza się nadmierną kulturą osobistą, a mimo tego pokochały go miliony ludzi na całym świecie. Pokazuje to, że nie trzeba posiadać ani specjalnych umiejętności, ani szczególnych cech fizycznych, by móc zaistnieć w świecie animowanych postaci. Poza tym koniecznie należałoby przywołać również Timona i Pumbę z słynnego Króla Lwa, które podbiły serca dzieci i dorosłych. Nie mówiąc już o tym, iż wiele osób zgodnie przyznaje się do tego, że król lew to jedna z tych bajek, która wywołała u nich prawdziwe łzy. Sama postać Simby również jest niezwykle ciekawa i urzekła wiele osób już od samego początku. Postacie, które z pewnością niejeden widza zalicza do ulubionych to niebieskie stworzonka, walczące z Gargamelem. Jedne z nich były bardziej, inne mniej irytujące, niemniej jednak kiedy działały razem były przeurocze i często również bardzo zabawne, dlatego też wielu widzów nie potrafi o nich zapomnieć.

Kategoria: Animacja, animacja komputerowa, animacja kulturowa. Data środa, 26 października, 2011 godzina 08:10
Tagi: , , , , ,

Postacie animowane

Na świecie od początków historii filmów animowanych i animacji w ogóle powstały tysiące różnych, mniej i bardziej lubianych postaci. Jedne z nich zapadły w pamięć widzów, inne pojawiały się, chwytały za serca, a potem znikały, a wraz z nimi znikała i pamięć o nich. Z tego też względu warto przypomnieć kilka takich Bardzo popularnych postaci, które miały swoje chwile świetlności, ale potem po prostu gdzieś przepadły. Wydaje mi się, iż w większości przypadków są to bohaterowie filmowi, bowiem kiedy na ekrany kin wchodzi nowa produkcja animowana robi się wokół niej bardzo dużo szumu, wszędzie można dostać koszulki z królem lwem czy Timonem i Pumbą, później z postaciami z Toy Story czy Gdzie jest Nemo? Dookoła nie brakuje różnorodnych maskotek, dzięki którym dzieci mogą przytulić swoją ulubioną postać, mieć ją ze sobą w czasie podróży czy też zasypiać z nią każdej nocy. Takie reklamy są bardzo potrzebne, bowiem kiedy dzieci widzą taką nagonkę bardzo szybko chcą zobaczyć film i zmuszają rodziców do odwiedzin w kinie. Potem przychodzi czas na zakup filmu na nośniku płytowym, bowiem jak powszechnie wiadomo dziecko swoje ulubione historie może oglądać bez końca. Niemniej jednak podczas gdy z roku na rok zmieniają się filmowi ulubieńcy i nagle Chudy zostaje zastąpiony Nemo, który z kolei ustępuje miejsca Szeregowcowi Dolotowi, są również i tacy bohaterowie, których kocha się nieprzerwanie. Taka miłość związana jest jednak z bajkami, które prezentowane są na co dzień lub też od święta, na które w każdy poniedziałek czy piątek można natknąć się w telewizji. I tak od pokoleń nieustannie kocha się psa Scooby Doo czy niebieskie Smerfy próbujące uciekać przed Złym Czarnoksiężnikiem. Z pokolenia na pokolenie wiele bajek się zmienia, jedne pojawiają się na ekranach, a inne bezpowrotnie znikają, niemniej jednak są i takie pozycje, których nie da się zapomnieć i nie da się wyrzucić z pasma dobranocek. To takie bajki, które z naszymi rodzicami oglądali jeszcze nasi dziadkowie, a które pewnie i my będziemy pewnego dnia oglądać ze swoimi dziećmi.

Kategoria: Animacja, animacja filmowa, animacja komputerowa. Data niedziela, 23 października, 2011 godzina 08:09
Tagi: , , , ,

Najlepsze animacje

O najlepszych animacjach można mówić w sposób zarówno subiektywny jak o obiektywny, niemniej jednak ze względu na to, iż od początku dwudziestego pierwszego wieku zaczęto przydzielać nagrody akademii w kategorii filmów animowanych, być może przyjrzeć się z bliska tym kilku nagrodzonym do tej pory, najlepszym zdaniem krytyków animacją. Debiut w tej kategorii należał do zielonego potwora, który w niebywały sposób zaskarbił sobie sympatię publiczności, czym jednakże byłby Ogr bez swojego wiernego kompana osiołka? Ten duet zyskał sobie popularność na całym świecie i doczekał się aż czterech czy pięciu filmów, jeśli liczyć krótkometrażową produkcję z okazji Bożego Narodzenia. Wprawdzie tylko pierwsza część była naprawdę warta uwagi, niemniej jednak wiele osób wybrało się do kina również nako lejne filmy, chociaż by ze względu na czystą ciekawość. Warto zwrócić uwagę na to, iż Shrek zyskał sobie wielu fanów także ze względu na to, że prezentował treści atrakcyjne jednocześnie dla małych i dużych widzów, przy czym każdy po prostu widział tu coś dla siebie. Dzieci może nie do końca rozumiały, z czego śmieli się dorośli, niemniej jednak na pewno również w kinie czy przed telewizorami bawili się doskonale. Warto wspomnieć również o innych filmach nagrodzonych Oscarem. I tak na przykład jednym z nich był film o małej, krnąbrnej i nieposłusznej rybce Nemo, która po ucieczce od ojca została umieszczona w akwarium u stomatologa. Mogłoby się wydawać, iż historia ta będzie banalna, niemniej jednak walka ojca o swojego ukochanego syna sprawiła, iż zarówno rodzice jak i dorośli zainteresowali się tą produkcją. Godny uwagi jest również fakt, iż w zeszłym roku uhonorowana została trzecia część kultowej bajki Toy Story, pierwszy raz w historii nagrody zdarzyło się, by kolejna część przygód konkretnych bohaterów wywołała tak pozytywne emocje. Ewidentnie warto było czekać tak długo, by móc zobaczyć efekt, jaki zgotowali nam producenci. Dzisiejsze nastolatki i dwudziesto kilkulatki z pewnością z wielkim sentymentem i radością oglądali ów film.

Kategoria: Animacja, animacja filmowa, animacja komputerowa. Data czwartek, 20 października, 2011 godzina 20:07
Tagi: , , ,

Najpopularniejsze animacje

Są takie animacje, o których nie sposób zapomnieć, i które zawsze kojarzyć nam się będą z dzieciństwem. Nie dziwi zatem, iż rodzice od czasu do czasu również lubią pooglądać ze swoimi maluchami bajki i powspominać stare czasy. Do takich kreskówek z pewnością należą historie Toma i Jerry’ego, które cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Obecnie od czasu do czasu emitowane są one na kanale Cartoonetwork, dostępnym w większości przypadków nawet w ofercie sieci kablowej. Poza tym zawsze lubiane będą także opowieści o Flinstonach czy Strusiu i Kojocie, do tego grona można zaliczyć również niebieskie Smerfy i potrafiące zachowywać się z ogromną złośliwością Gumisie. Jeśli zatem zależy nam na tym, by nasze dzieci również miały okazję poznać takie słynne i edukacyjne bajki na pewno warto postarać się, by od czasu do czasu znalazły się one w ich wieczornym czy porannym repertuarze. Do kanonu obowiązkowych pozycji zawsze można dorzucić doskonałe dla dzieci, acz może trochę mało atrakcyjne jak na dzisiejsze czasy historie o Bolku i Lolku, Reksiu czy też właścicielu zaczarowanego ołówka. Niemniej jednak należy spodziewać się tego, iż nie będą to pozycje, które szczególnie przypadną do gustu młodemu pokoleniu i niestety trzeba się z tym pogodzić. Wielu rodziców może odczuwać również sentyment do takich animacji jak Muminki, które jak pewnie większość dzisiejszych dwudziestolatków doskonale pamięta, przez bardzo długi czas były emitowane w środowym paśmie dobranocek. Mówiąc o najpopularniejszych animacjach nie można również nie wspomnieć o filmach długometrażowych, które w ostatnich czasach zaczęły powstawać w naprawdę bardzo dużych ilościach. Jedne z nich są lepsze i zdecydowanie warte uwagi, inne z kolei nie cieszą tak bardzo i niekoniecznie nadają się dla widzów w każdym wieku. I tak na przykład, jedna z animacji jaka wyszła w ostatnich czasach to Gnomeo i Julia, która zdecydowanie jest trochę zbyt infantylna dla starszych widzów, ale maluchom może przypaść do gustu.

Kategoria: Animacja, animacja filmowa, animacja komputerowa. Data wtorek, 18 października, 2011 godzina 18:05
Tagi: , , ,

Rysunek kontra komputer

Walka pomiędzy animacjami rynkowymi a komputerami zdaje się, dobiegła już końca, niemniej jednak wiele osób wciąż bardzo chętnie podejmuje ten temat i rozwodzi się nad nim do granic możliwości. Faktem jest, iż technika idzie do przodu i nie można polegać cały czas na tych samych rozwiązaniach, nawet jeśli wydają się nam one nad wyraz dobre. Faktem jest bowiem, iż jeśli nie idziemy do przodu, to zgodnie z przysłowiem- zaczynamy się cofać, a tego chyba nikt nie chce. Możemy zatem pożegnać się z wizją powstawania kolejnych, cudownych bajek rysowanych z ogromnym zapałem przez animatorów na zwykłych kartkach papieru. Dziś w tej dziedzinie na pewno królują komputerowi graficy, którzy doskonale znają się na tej sztuce. Jednocześnie jednak nad jednym filmem pracuje tak dużo osób, iż czasami trudno jest włożyć całe serce w kreślenie konkretnej postaci, bowiem jest ona wytworem całej grupy ludzi, czasami trudno jest nawet przewidzieć, jaki będzie efekt końcowym, bowiem wszystko przechodzi przez wiele rąk, zanim osiągnie swój ostateczny kształt. Jeśli chodzi o komputerowe filmy pełnometrażowe takie jak Shrek, Iniemamocnbi czy Toy Story to z pewnością nie ma im czego zarzucić, niemniej jednak jednocześnie w dziedzinie bajek odcinkowych dawno już nie było prawdziwego przełomu. Wprost trzeba powiedzieć, iż ostatnimi czasy w telewizji pojawia się wiele produkcji, które nie są przygotowane ze zbyt dużą starannością. Światy, w jakich funkcjonują bohaterowie zdają się być bardzo ograniczone, a i same postacie są nieco karykaturalne i stworzone jakby bez pomysłu. Z tego też względu wielu rodziców na pewno tęskni za bajkami, które znało z dzieciństwa i żałuje, że nie może pokazywać ich swoim dzieciom, które wolą takie nieskomplikowane, często pozbawione głębszego sensu produkcje. Wystarczy tylko wspomnieć rysowane z ogromną starannością Smerfy czy wciąż bardzo aktualnych Flinstonów, by poczuć zażenowanie na sam widok bajek, w których zwykle kulki turlają się po posadzce, prowadząc ze sobą niezbyt skomplikowane i niezbyt budujące rozmowy na różne tematy.

Polskie animacje

Jeśli chodzi o animacje, które zostały wyprodukowane i wymyślone w naszym kraju, to choć przez lata podbijały one serca dzieciaków, nigdy nie były robione z takim rozmachem jak te zagraniczne twory, zwłaszcza wychodzące z amerykańskich studiów. Warto jednak wspomnieć co nieco na temat polskich produkcje, jako iż wiele z nich jest do dziś emitowanych w paśmie wieczorynkowym. Do takich animacji należy z pewnością Miś Uszatek, ze słynnym klapniętym uszkiem, który każdego ranka budził się w swoim przytulnym pokoiku. Warto wiedzieć, iż jest to animacja, która została zrealizowana metodą lakową, kręcono bowiem kukiełki w przygotowanym uprzednio studiu, co było z pewnością o wiele łatwiejsze do zrealizowania niż przygotowywanie kolejnych kadrów w postaci rysunków. Warto wiedzieć, iż oprócz Misia Uszatka wykreowane zostały takie postacie jak Zajączek czy Prosiaczek, które przyjaźniły się z Misiem i wraz z nim przeżywali różne przygody w pobliskim przedszkolu. Jeśli chodzi z kole o rysowane animacje to na pewno można zaliczyć do nich kultowego Bolka i Lolka, którzy podbili serca dzieci w całym kraju, a swego czasu został nawet stworzony film pełnometrażowy poświęcony ich przygodom. Bajka ta była o tyle interesująca, iż przedstawiała polskie realia, dzieci więc mogły zobaczyć w bohaterach cząstkę siebie. Do ulubionych bajek z dzieciństwa wielu polaków bez wątpienia można zaliczyć również opowieść o Baltazarze Gąbce czy też Przygody Koziołka Matołka, stworzone na podstawie jednego z popularnych komiksów. Mówiąc o polskich animacjach nie sposób nie wspomnieć również o sympatycznym psie Reksiu, który radośnie merdał ogonkiem i wraz ze swoim przyjacielem przeżywał rozmaite przygody. Koniecznie należy wspomnieć także bajkę Zaczarowany Ołówek, któż z nas nie marzył bowiem o tym, by stać się posiadaczem takiego cudownego przedmiotu? Oglądając polskie animacje można dostrzec, iż nie były one robione z rozmachem, niemniej jednak w ich przygotowanie na pewno włożono wiele serca, co sprawiło, że widzowie po prostu je pokochali.

Kategoria: Animacja, animacja komputerowa, Polska animacja. Data niedziela, 16 października, 2011 godzina 08:05
Tagi: , , ,

Historia animacji

Historia animacji to tak naprawdę historia życia konkretnych osób, które znaczną część swojej egzystencji poświęcili świeżo rozwijającej się branży filmowej. Chociaż pierwsza animacja powstała w pierwszej dekadzie dwudziestego wieku, o tak naprawdę początki kreskówek i animowanych filmów w ogóle wszystkim nieodłącznie wiążą się z postacią Walta Disneya, człowieka który powołał do życia Myszkę Miki czy Kaczora Donalda. Podobno jako człowiek nie był on najlepszym przykładem do naśladowania, niezbyt godziwie zajmował się swoją rodzinę, bowiem całą swoją uwagę poświęcał swoim filmom. Podobno miał nawet kiedyś powiedzieć, iż to właśnie one są jego najważniejszymi potomkami. Z pewnością gdyby nie ta fascynacja, dzisiejszy świat animacji mógłby wyglądać zupełnie inaczej, o ile w ogóle by istniał. W ślad za Disneyem poszło dwóch innych pasjonatów animacji Hanna i Barbera, którzy połączyli swoje siły i stworzyli wspaniałe obrazy, które z pewnością wielu z nas pamięta ze swojego dzieciństwa. Należy zaliczyć tu niewątpliwie takie produkcje jak Flinstonowie czy Scooby Doo, którzy pomimo swoich lat do dziś dnia są bardzo chętnie oglądani zarówno przez dzieciaki jak i ich rodziców, którzy z sentymentem wspominają swoje młode lata. Warto wspomnieć również, iż kiedy swoje triumfy zaczął święcić Disney, animacją zainteresowała się również inna, bardzo znana w dzisiejszych czasach wytwórnia Warner Bros, która odpowiedzialna jest za stworzenie niezliczonych, światowych hitów. Niewątpliwie do pierwszych sukcesów należy zaliczyć opowieści o Króliku Bugsie czy Kojocie i Strusiu, które do dziś dnia kochane są przez szeroką publiczność. Jeśli jednak mowa o historii animacji warto napomknąć również o tych najnowszych produkcjach takich jak Gdzie jest Nemo? czy Shrek, które wyfrunęły spod skrzydeł wielkich, amerykańskich wytwórni. Warto wiedzieć, iż obecnie na całym świecie dobrze znane są programy telewizyjne, które dwadzieścia cztery godziny na dobę pokazują te mniej i bardziej znane kreskówki, zarówno współczesnych twórców jak i te zaliczane do klasyków.

Techniki animacji

Chociaż wielu osobom może wydawać się, że tworzenie animacji jest zadaniem dość jednorodnym, to jednak istniej wiele różnych technik, którymi można się posługiwać. Wprawdzie większość z nas, nigdy nie będzie miała nic wspólnego z tworzeniem animacji, jednak mimo tego warto wiedzieć co nieco na ten temat, chociażby po to, by w przyszłości przekazywać taką wiedzę swoim dzieciom. Warto, by miały one świadomość, że kiedyś, kiedy jeszcze nie istniały komputery, ludzie również potrafili robić niesamowite rzeczy. Oczywiście najbardziej znaną techniką animacji jest technika rysunkowa, która została wprowadzona na początku ubiegłego stulecia. Jak łatwo się domyślić, cały szkopuł w jej tworzeniu polega na tym, iż konieczne jest wykonywanie rysunków kolejnych kratek, tak by w rezultacie mogła powstać z tego animacja. Jeśli marzy nam się, by film był długi bez wątpienia trzeba poświęcić mu wiele pracy i serca, niemniej jednak z pewnością wysiłek taki się opłaci. Trzeba bowiem pamiętać, iż rysowane kreskówki zawsze zachwycały widzów swoją drobiazgowością i pięknem. Inną techniką animacji jest tak zwana technika lalkowa, w której do tworzenia obrazu wykorzystuje się specjalnie skonstruowaną lalkę. Nie jest to zadanie łatwe, niemniej jednak swego czasu była to całkiem popularna metoda i korzystało z niej wielu animatorów. Poza tym warto również wspomnieć o tym, iż dość interesująca wydaje się być także technika plastelinowa. Aby stworzyć animację z jej użyciem konieczne było lepienie postaci oraz stymulowanie jej różnych ruchów, korzystając przy tym z plasteliny. Techniką, która jest obecnie najbardziej znana jest z pewnością technologia cyfrowa, dzięki której można tworzyć piękne animacje. Tak właśnie powstaje większość współczesnych bajek, przy czym warto również wspomnieć, iż do tego celu coraz częściej wykorzystuje się technologię trójwymiarową. Niestety jednak, kiedy pójdzie się z dzieckiem do kina można zauważyć, iż tylko niewielkie fragmenty filmów mają tak naprawdę dobre efekty trójwymiarowe, a większa część w niczym nie różni się od tej analogowej.

Kategoria: animacja edukacyjna, animacja filmowa, animacja komputerowa, animacja kulturowa. Data poniedziałek, 10 października, 2011 godzina 10:59
Tagi: , ,